Yeni yıl Yeni beyinler
Mustafa BAYRAK
mustafabayrak53@hotmail.com
Yazarın Diğer Makaleleri
02 Ocak 2018 Salı 16:11:35

 Hoş geldin diyerek, çeşitli eğlenceler düzenlenerek girilen Yeni bir yıl, Tabii bazı insanlar sıkıntı ve sorunları ile boğuşurken, bazı insanlarımız ise Hastane köşesinde sağlık dileyerek yeni yıla girdiler.

Her insanın mutlaka bir düşüncesi oldu, kimisi huzur istedi, kimisi sağlık, kimisi bol kazanç, kimisi de yılbaşı için aldığı Milli Piyango biletlerine umut bağladı.

    Dilek ve Temenniler ; Her insanın içinden dilek ve temennisi geçti,, orta halli insanlar ise evlerinde çocukları ile TV ekranında yeni yılını geçirdi.

    Çevremize baktığımızda bazı insanlar yeni yılın kendilerine kazanç getireceğini düşünerek Gürcistan da kumar masalarında gecesini geçirdi.  Bazı insanlar ise içki masalarında yeni yıla keyif içinde girerken yoksullukla mücadele eden insanlar ise yeni yıla yeni umutlar içinde girmek istedi.

    Tabii hepsi hayal, hepsi beklenti ve umutlar, değişen bir şey olmayacak, tek değişin takvim yaprağında ki sayı,  tek değişen saçlarda ki beyazların artması.

    Yıllar su gibi akıp gidiyor, insanlar üzerinde sadece psikolojik ve fiziksel değişiklikler olmakta, her umut dediğimiz yıl, içimizde bir yara bırakarak sona ermekte, içimizden zaman zaman sevdiğimiz insanları kaybetmekteyiz, insanlar para ve imkan uğruna bazen en yakınlarına bile zarar vermekte. Bu mu umut?,   Bu mu beklenti ?

   Nasıl zengin olurum düşüncesi,  kimlerin üstüne çıkabilirim, kimi ezebilirim veya ters düşünceye sahip dürüst insanlar ise Kimlere faydalı olabilirim,  Kimlere bir ekmek daha fazla verebilirim,, düşüncesinde olurlar.

    Farklı kişilikler ve farklı düşüncelere sahip insanlarımız var, nasıl 5 parmağımız bir değil ise toplum içinde farklı kişiliklere sahip insanlarımızda bulunmakta.

   Yeni yıl yeni Umutlar dedik,,aslında değişen hiçbir şey yok, dediğim gibi sadece takvim yaprağında 2017 yerine sadece 2018 yazacağız, belli bir süre bu yazıya alışmamız zor olacak. Ama maalesef bu değişikliği yapmak zorundayız.

    Şöyle çevremize baktığımızda değişen bir şey olmadığını görmekteyiz, halbuki 1 gün önce başka yıl, bugün ise başka bir yıldayız. Ne değişti, insanlar aynı, çevre aynı, sorunlar ve sıkıntılar aynı, o halde değişen sadece takvimde ki son rakam değil mi?

    Değişiklik içimizde olmalı, insanı duygular, çevremize, ülkemize karşı olan sorumluluklarımız değişmeli, fikir aynı ise zikir de aynı olmaz mı?

    Fikrimizi ve ufkumuzu değiştirmemiz gerekmez mi?, Takvim yaprağı yerine kendimizi değiştirmemiz gerek, takvim yaprağı yerine toplum içinde bize karşı yapılan eleştirileri iyileştirmemiz gerek, ailemize ve çevremize karşı fikrimizi değiştirmemiz gerek.

    Yeni yıl diyoruz; o halde kendimizi yenilememiz gerekmez mi?

Yeni yılda yeni ne yapabilirim, ne üretebilirim, topluma ne kazandırabilirim, Hadi yeni dedik, yeni bir yıl dedik, aynı yerde sayıyorsak bunun neresi yeni, dediğim gibi sadece takvim yaprağında bir yenilik var. Bizde yenilik yoksa, neyin yenisi o zaman.

    Aslında yeni var,, insanlarda yeni para hırsı, birilerine kazık atma hırsı, birilerini nasıl dolandırırım, devletten nasıl vergi kaçırabilirim hırsı, bu hırs zaten toplumda vardı.

    2018 yeni bir harf eklendi, tarihin son rakamına, kim insanlar eğlence ile, kimi insanlar hastane de, kimi insanlar hapishanede yeni umutlar beklentisi içinde oldu.

   Benim beklentim ise yeni bir sayının, insanların beyninde yenilik olarak algılanması, akan kanların durması, beyinlerde ki akreplerin yerine barışın simgesi Güvercinlerin olması.  İnsanların huzur içinde yaşaması için yönetenlerin beyinlerinde huzur ve güven içinde insanların yaşaması için yeni bir bölüm açılmasıdır.

 

 

Bu Makale 1592 Kez Okundu
YORUMLAR
Toplam 0 Yorum Yapılmış
Spor Haberleri
Hızlı Menu
Ana Sayfa Gazeteler
Manşetleri
Yazarlarımız İletişim &
Reklam
YAZARLARIMIZ
Mustafa BAYRAK
Özlem ÇETİN
Jale Kazdal
Bayram Ali Kavalcı
M.Berberoğlu
Çok Okunanlar
Zincirleme kaza: 1 ölü, 7 yaralı
24 Haziran 2018 Pazar 15:37:00 | 620 okuma
Rize de seçimin galibi AK Parti
24 Haziran 2018 Pazar 22:05:00 | 380 okuma
Rize’nin Adayları, Oylarını Kullandı
24 Haziran 2018 Pazar 17:28:00 | 340 okuma
50 yaşındaki imam kep fırlattı
24 Haziran 2018 Pazar 16:10:00 | 324 okuma
Bakan Bak, Fırtına deresinde rafting yaptı
24 Haziran 2018 Pazar 14:29:00 | 316 okuma
Gülizar`ın ölüm nedeni araştırılıyor
24 Haziran 2018 Pazar 16:21:00 | 304 okuma
Madenci o anları anlattı
24 Haziran 2018 Pazar 15:59:00 | 300 okuma
Hayati Yazıcı, oyunu Rize`de kullandı
24 Haziran 2018 Pazar 14:12:00 | 288 okuma
Yaylada yıldırım düşen ev yandı
24 Haziran 2018 Pazar 15:30:00 | 260 okuma
Kadın avukat tabancayla intihar etti
24 Haziran 2018 Pazar 16:06:00 | 252 okuma
HAVA DURUMU
RIZE
Anket
Sizce Rize`nin Temel Sorunu Nedir?
Çay
Turizm
İşsizlik
Ovit Tüneli

Üyelik | Reklam | Künye | Sık Kullanılanlara Ekle | Giris Sayfam Yap | Bize Ulaşın | Site Haritası