Kazmaz kimdir?
Mustafa BAYRAK
mustafabayrak53@hotmail.com
Yazarn Dier Makaleleri
05 Haziran 2018 Sal 09:11:05

 

Remzi Kazmaz,  kendisini 1978-87 ylnda Rize lisesine baladm yl tandm. Hakszla tahammülü olmayan adam diye bilirim.

O dönemlerde Rize solcularn elinde ve Halkevi Bakanln Remzi Kazmaz yapyor. Zaman zaman ehirde yakalanan saclar darp ediliyor, saclar ise Çayeli ilçesinde yakaladklar solcular darp ediyorlard. 12 Eylül dönemine kadar Rize merkezde hâkimiyet solcularn elindeydi.

Remzi Kazmaz ’ o dönem tandm.

lk kez belediye bloklar üzerinde Halkevine çktm. Belediye Parkndaki içileri kovmak isteyen park çalanlar hortum ile sulaynca durumu Halkevine bildirdim ve Remzi Kazmaz ders veriyordu. Birkaç kii gitsin dedii olayda, salonda kimse kalmamt.

Yine bir gün Remzi Kazmaz’n kardei Cengiz, solculuk aya ile bizim baz arkadalara taklyordu. Birkaç kez uyardk baktk olmuyor, bende Remzi Kazmaz’n yanna giderek kardeinin yaptklarn anlattm. O da bana o dönemde “ Yaptysa dövün, akllanr” dedi.

Bizde uyardk dinlemeyince Remzi’nin dediini yaptk. Yani kendi kardeini bize dövdürdü, hakszla hiç tahammülü yoktu.

Rize’de HES olaylarna baktmzda önceleri su akar millet bakar düüncesi yani HES yapanlar dereye normal suyu brakrsa bu ülkenin de enerjiye ihtiyac varsa neden almasn düüncesi hâkimdi. Remzi Kazmaz’ bazen eletiriyordum.

-Yahu bunun baka ii yok mu? HES’cilere kar çkmak için stanbul veya Bodrum’dan buraya kadar geliyor. Bak iine ne iin var HES’lerle falan diyordum.

Sonra yidere deresine baktm. HES’ler bitmi ama dere de bitmiti. Ne su kald ne dere, hani iyi yüzücüler dnda benim gibi kötü yüzücülerin karya geçemedii dereden eser kalmad. imdi yüzmeye de gerek kalmad, zaten yüzecek yer kalmad; ufak tefek göletler dnda…

Remzi’ye hak verdim. Hele ki Gürgen ve Güneysu deresine baknca bu hak daha da büyüdü. Hani Cumhurbakan hemerimiz, bamz ama kizdere Deresi üzerinden çok tolerans verildi.

Ömer an’n, Kazm Delal’in, Remzi Kazmaz’n hukuken mücadelelerini anlyorum. Derelerde yaplan HES santralleri dere yataklar tamamen bitirildi.

2000 yl öncesi Frtna Deresi enyuva tarafnda bir HES inaat yaplacakt ve çalmalar balamt. Bu bölgedeki ilk HES’in sesi idi. antiye kuruldu, dere yata yerleri belli oldu. Ancak HES… Almad NEFES

Yine o dönemlerde Remzi Kazmaz’n ismi öndeydi.

Rize için çalt. Rizespor için, ÇAYKUR için mücadele verdi. Verdii her mücadele de Rizeliler onu biraz agresif buldular. Gerçi yüzüne deil, yüzüne yanstt mücadelesine baktk, ama gerçek yüzü Remzi Kazmaz’n Rize sevdaldr. Bunu yakinen gördüm. Kazanr kazanmaz…

Benim sorunum deil, ben içimden geldii gibi yazdm.

Bu Makale 264 Kez Okundu
YORUMLAR
Toplam 0 Yorum Yaplm
Spor Haberleri
Hzl Menu
Ana Sayfa Gazeteler
Manetleri
Yazarlarmz letiim &
Reklam
YAZARLARIMIZ
Mustafa BAYRAK
zlem ETN
Jale Kazdal
Bayram Ali Kavalc
M.Berberolu
ok Okunanlar
yidere alt yapdan kurtuluyor
23 Haziran 2018 Cumartesi 13:55:00 | 572 okuma
niversiteye Sosyal Alan
23 Haziran 2018 Cumartesi 13:56:00 | 444 okuma
Bulut elalesi turizme ak
23 Haziran 2018 Cumartesi 13:57:00 | 392 okuma
HAVA DURUMU
RIZE
Anket
Sizce Rize`nin Temel Sorunu Nedir?
ay
Turizm
sizlik
Ovit Tneli

yelik | Reklam | Knye | Sk Kullanlanlara Ekle | Giris Sayfam Yap | Bize Ulan | Site Haritas