HERSEY RiZEMiZ iCiN (3)
Jale Kazdal
jalekazdal53@gmail.com
Yazarn Dier Makaleleri
24 ubat 2018 Cumartesi 04:13:41
iLLE DE "O" OLACAK!!!

 

Eveeeettt gelelim fasulyenin faydalarinaaaa ....
 
Geçenlerde yazdm iki yazmda da vurguladm üzere "SALIK SEKTÖRÜ"ne yatrm yapmak büyük avantaj ve gelecee yatrmdr. Çünkü, yeni nesil hastalklar türedii sürece, daha çok klinie ihtiyaç duyulacaktr. 
***
Ekim 2016`da benim dualarmn kabul olunmu hali gibi, içimi rahatlatan bir projeyle, bu yörenin insan olan, insanoluna sayg duyan, kendini Rize`ye adam, çkarsz, makam ve mevki peinde olmayan,  dört dörtlük kiilikte, dört dörtlük projeyle yani içinde "salk" olan, "beyaz projeli 4x4`le"  bir yiit çkt geldi Rize`ye. "Oh be! Sonunda!!" dedim.   Artk, ehir ehir, hastane hastane, doktor doktor, dolamama gerek kalmayacakt.. yiki burada yaamay tercih etmiim diye düündüm. Kendi adma ne kadar da mutlu olmutum.... 
 
Derken, bekle bekle hastane yok... Televizyonda  yöresel kanalda,  O, Tp Fakültesi için,  özel ikna kabiliyeti ile getirtilen, ETM  ve SALIK hizmetlerini iyiletirmesi  için uygun olduuna kanaat getirilen ve sanki süper güçlere sahip,  kurtarc olarak görülen yöremizin insan, büyük bir  heyecanla anlatt proje vard ya hani ! o proje u an  yok, hayata geçirilmiyor :( .. Onu brakn, söz verilen ehir hastanesinin laf bile edilmiyor. Ediliyorsa da, ben görmedim, duymadm, bilmiyorum 🙈🙉🙊. Nasl olur? Ama ama ben hayallerimi bu hastanenin üzerine kurmutum.. Ben imdi ne yapacam?  Yine baka ehirlerde mi salm arayacam? Üstüne  üstlük  iki küçük evladmdan da uzak kalarak doru düzgün tedavi olamayma m üzüleceim??  
 
Sayn Yetkililer, Sayn Bakan, Sayn Vekiller, Sayn dier siyasiler lütfen duyun sesimi! 
Sayn Cumhurbakanm, Rize gelini olarak diyorum ki Sayn Hemehrim 30 Aralk Cumartesi günü aslen memleketim olan Sinop`a gelerek ne kadar umut verici konutunuz.. Siz ki yerdeki karncann sesini duyacak kadar gönül kula açk, bir büyük `` Karizmatik Lidersiniz". Lütfen benim gibi bir vatandanzn da sesini duyunuz. Lütfen baba ocanzn olduu, ailevi balarnzn bulunduu,  Çayn Bakenti, mavi yeil Rizemize yakacak heybette, dier ehirlerimizde yaptrdnz gibi insan hayran brakan bir Salk Kompleksi de buraya yaptrn... 
 
Kanmca Rizeli bunu çoktan hak etti. Sizce de öyle deil mi? Nereye yaplacaksa yaplsn ama lütfen denizi doldurmadan yapn. Projenizin temeli salam olsun. Dolgu alannda ina edilen mahalleler gibi 70 bin kiinin riske atldna benzer bir durum yaatmadan yapn. Makul ve mantkl olsun, salam, güvenilir ve içinde, toplu mezar deil  " Salk"  olsun.
 
Bir kii olarak,  331.048 nüfuslu Rize`nin Sesi olarak deil,  79.51 milyon olarak,  Türkiye`nin sesinden bir parça olarak konuuyorum. "Saln ve Tp Eitiminin Bakenti Rize" olsun diye çabalamaya demez mi? Neden olmasn? Asl Sinop,  doma büyüme stanbul`lu olan bir Türkiye Cumhuriyeti vatandanz olarak açk yüreklilikle ve kskanmadan söylüyorum; Rize ki, küçük yüz ölçümüne ve çok göç vermi olmasna bakmayn,  bugüne kadar "Devlet Erkan" çkarm, en iyi liderleri yetitirmi, mayas salam bir ehirdir bu ehir. 
 
Günümüzde, Rize`nin suyunu içmi, havasn solumu, ahlakn-kültürünü özümsemi,   gurur duyduumuz lider, üniversitemize de adn balayan dünya Lideri Sayn Cumhurbakanmz Recep Tayyip Erdoan `dr. Daha ne olsun!! Bu ehir sizce de her türlü övgüyü, her türlü iyi hizmeti, her türlü saygy ve her türlü sahiplenilmeyi hak etmiyor mu?Hastanenin de en iyisini hak etmiyor mu? 
 
 
Bilindii üzere, Rize ve çevre illerde yaayan birçok Onkoloji hastas var  **26 Nisan 1986 tarihinde Ukrayna Pripyat ehrinin 14.5 km. kuzeybatsnda bulunan Çernobil ehrinde yaanan Çernobil Reaktör  Kazas sebebiyle komu ehirler olan özellikle  Rize ve  Artvinde yaayan  vatandalarmz, hayvanlar ve  doa etkilenmi olup, birçok insan tedavi edilemediinden dolay ksa  sürelerde ard arda Kanserden vefat edenler olmutur. Bunlardan biri de  hayatnn baharndayken  kanserden dolay hayata veda eden ``ite gidiyorum, bir ey demeden, arkam dönmeden, ikayet etmeden..  " diyerek yaama gözlerini yuman ve daima aklmzda ve kalbimizde olan  deerli sanatçmz, Sayn Kazm Koyuncu` dur.. (Allah rahmet eylesin. Mekan cennet olsun. Nurlar içinde yatsn.)  Ve  daha niceleri.. 
 
 
Bir örnek daha veriyim, anne  taraf Rize`li olan, Rize`de yaayan,  güzeller güzeli, yürei büyük insan, cesareti ile herkesi kendine hayran brakan, neeli, zeki, akll, becerikli, donanml, nitelikli ve hayat dolu olan,  gençliinin baharndayken, henüz 19 yana yeni girmiken kanserden dolay,  tedavileri için ehir dnda baka hastaneye   gitmek zorunda kalan ve sonucunda bir baca kesilen 😢😢 genç kardeimiz  var.. Eer Rize`de, Rizemize yakr nitelikte, donanm ve teknolojide bir Salk Kompleksi olsayd, daha donanml teknik ekip, baarl ve daha güvenilir hekimler olsayd ve var olan kymetli hekimlerimizin varsa skntlarn çözümleyip, deerlerini bilseydik..!  baska arayislara girer miydi kendisi, ailesi ve sevenleri??
 
Bakn  tekrar vurguluyorum ; hangi branta olursa olsun bütün salk çalanlarnn,  büyük umutlarla,  sevinçle ve istekle Rize`ye gelen nitelikli salk personelinin önemini bilip elimizde tutabilseydik, karlatklar engellerde hevesleri krlmadan destek olabilseydik,  Neslican olsun, ben oluyum ve birçok insanmz olsun, neden baka ehirlerdeki hastanelerde salk arayna girmek zorunda kalalm ki?? Neden ? Yazk deil mi bizlere? ifa bekleyen bütün hastalara, yöremizin insanna yazk deil mi ? 
 
Bakn alt taraf bir hastane deyip geçitirmeyin..!! 
 
Hastanenin ve hekimlerin önemini sadece hastalar bilir..
 
öyle düünün ey yetkililer! Bir üniversite ne kadar önemliyse Tp Fakültesi ve hastane de o kadar önemli ve deerlidir. Unutmayn!! "Bir hastanede "ayakta hasta" kadar, "yatan hasta" da çok var. Yatan hastann refakatçisi, ziyaretcileri, ei, dostu, çoluk çocuu, arkadalar olur. Hastane, ne kadar büyük ve donanimli, her brantan, nitelikli ve tecrubeli ekiple (doktor, hemsire, saglik personeli, sekreter, hasta birim sorumlulari, teknik ekip, temizlik elemanlari ve guvenlik personeli vb .dahil); ksaca, ihtiyac karlayan kriterlerde olursa o kadar nam salar, hastalar arzn yeterliliine göre talep ederler, o ehir için ekonomik, kültürel, maddi ve manevi KALKINMA olur " demektir. Ekonomik canlanma istiyorsanz Rize`ye böyle bir "Kompleks Hastane" dier bir tabirle "Salk Kompleksi" istiyoruz !!! O kadar.. ki iki daha kaç eder sizler daha iyi bilirsiniz.
 
Jale KAZDAL
 
Bu Makale 216 Kez Okundu
YORUMLAR
Toplam 0 Yorum Yaplm
Spor Haberleri
Hzl Menu
Ana Sayfa Gazeteler
Manetleri
Yazarlarmz letiim &
Reklam
YAZARLARIMIZ
Mustafa BAYRAK
zlem ETN
Jale Kazdal
Bayram Ali Kavalc
M.Berberolu
ok Okunanlar
Yeni sistem karar srecini hzlandrr
21 Haziran 2018 Perembe 09:10:00 | 1972 okuma
Rize ay, Japonyada bilinen ve sevilen bir marka
21 Haziran 2018 Perembe 09:34:00 | 380 okuma
Kilit Ta Onarm almalar Sryor
21 Haziran 2018 Perembe 09:36:00 | 364 okuma
Naz, Meslek ve eser haklarmza saygl olun
21 Haziran 2018 Perembe 09:24:00 | 356 okuma
Eitime Destek in Artvinden Mulaya Kotu
21 Haziran 2018 Perembe 09:48:00 | 344 okuma
Doanay Baarl Ebeleri dllendirdi
21 Haziran 2018 Perembe 09:43:00 | 344 okuma
Dou Karadenizde 107 bin 186 ton hamsi avland
21 Haziran 2018 Perembe 09:21:00 | 332 okuma
Rize`de zincirleme kaza: 1 l, 1 yaral
21 Haziran 2018 Perembe 13:46:00 | 308 okuma
Ardanu modern retmenevine kavuuyor
21 Haziran 2018 Perembe 09:40:00 | 308 okuma
Rize kan banda Karadeniz birincisi
21 Haziran 2018 Perembe 09:05:00 | 300 okuma
HAVA DURUMU
RIZE
Anket
Sizce Rize`nin Temel Sorunu Nedir?
ay
Turizm
sizlik
Ovit Tneli

yelik | Reklam | Knye | Sk Kullanlanlara Ekle | Giris Sayfam Yap | Bize Ulan | Site Haritas