BIZDE ISTERIZ..RIZE`NIN NE EKSIGI VAR?
Jale Kazdal
jalekazdal53@gmail.com
Yazarn Dier Makaleleri
24 ubat 2018 Cumartesi 04:37:29
SMLASYON MERKEZ NEDR, NE E YARAR VE GEREKL MDR?

GERCEK HASTALAR KOBAY OLMASIN ARTIK YETER!!

Simülasyon dier adyla benzetim, taklit; Teorik yada fiziksel gerçek bir sistemin, bilgisayar ortamnda modellendikten sonra bu model ile sistemin iletilmesi amacna yönelik olarak, sistemin davrann anlayabilmek veya deiik stratejileri deerlendirebilmek için deneyler yürütülmesi, bu sistemlerin özelliklerini ve davranlarn bilgisayar araclyla deerlendiren bir tekniktir. 

Gerçek dünyada gerçekleen süreçlerin ya da sistemlerin gerçee çok yakn bir ekilde taklit edilmesi insan emeinden zaman tasarrufuna, ekonomik anlamda kazançtan, kazalarn önlenmesine birçok konuda büyük avantajlar salamaktadr. 

Simülasyon günümüzde çou alanda uygulanan bir tekniktir. Örnein salk sektöründe de kimi hastanelerde yava yava kullanlmaya balanmtr. Neden Rizemizde de olmasn? 

Evet, her ne kadar yapm aamasnda da olsa uan Rizemizde de var saylr. Bir gün mutlaka bitecek ve faaliyete geçecek inallah. Salk sektöründe, Simülasyon Merkezi Projesini Rizemize kazandran ve hayallerini gerçee dönütürmek için emek veren, (her ne kadar apar topar  memleketinden gönderilse de) Sayn hocamza çok teekkür ederim. Eminim ki kulaklar çnlamtr. 

********

SMÜLASYON MERKEZ’ne sahip olan bir  Üniversiteye, özellikle Tp Fakültesi için söylüyorum; (konunun  daha net anlalabilirlii açsndan aama aama gidersek), üniversite snavn kazanp, tercih yapmaya sra gelmeden çok çok öncesini düünürsek, lise sralarnda Rehberlik hizmeti veren deerli öretmenlerin ve aileler kadar, üniversite aday örencilerin de ilgisini çekecek ve gitmek için can atacaklardr. Rehber öretmen, tercih hizmeti verdii örencisini o üniversiteye yönlendirmesine vesile olacak, o örenci ve ailesi de aratrp fikir edinecek, o üniversite, o fakülte ve o bölüm içlerine sinecek, ta zmir’den, Edirne’den, Kars’tan, Ankara`dan, taa stanbul’dan kalkp örnein; Rize RTEÜ Tp Fakültesini tercih edip, srf içinde Simülasyon Merkezi olduu için ehrimizdeki üniversiteye gelecek. Dier arkadalarn da yönlendirecek. Tp Fak. örenciler açsndan tercih edilebilme popülerliinin artmas salanm olacak. Ne olacak?? Bu, REKLAM olacak, NTELK olacak, BAARI olacak…. Örenci gelince o ilde ekonomik canlanma olacak. Dikkat edin hepsi birbiriyle zincirleme bal. Geldik eitim görecek örenciye, Tp Fakültesi eitimini tamamlarken yada tamamladktan sonra, cerrahi bilimler branlarndan diyelimki Beyin ve Sinir Cerrahi Brann seçti. Çok önemli bir beyin ameliyat yapmas gerekiyor.

imdi soruyorum herkese ;

Sizce, hocalaryla birlikte sadece, beyin ameliyatna girip izlemesi mi daha iyi olur? Yoksa Simülasyon Merkezi olan bir eitim kurumunda eitim, öretim aldktan sonra teoriyi pratie dökmesi istendiinde GERÇEK HASTA VARMI GB, GERÇEK AMELYAT YAPIYORMU GB SMÜLASYONA GREREK GERÇEK HASTANE KOULLARINDA AMELYAT YAPMASI m daha iyi?? Kaldi ki bu bir BEYN AMELYATI!!! Ayn durum Kalp ve Damar cerrahi için de geçerli, bel ft ameliyat için de geçerli. Bu simülasyon merkezi, bütün cerrahi bilim dallarnda geçerlilii olan, çok önemli bir projedir…. Yani salk konusunda simülasyon yararl, önemli, gerekli bir deerdir. Örencilerin pratik yapmasn gelitirmelerine katkda bulunmasnn yan sra, AMELYAT YAPMAYI UNUTMU, PARMAKLARI HASSASYETN KAYBETM DOÇENT OLMU, PROF. OLMU YILLARINI ETME VE AKADEMK ÇALIMALARA VERM, AMELYAT YAPMASI GEREKLL DOMU TÜM HOCALARIMIZ ÇN DE BR ZORUNLULUKTUR… diyorum. Yeter artk, HASTALAR KOBAY OLMASIN!!

Jale KAZDAL

 

Bu Makale 176 Kez Okundu
YORUMLAR
Toplam 0 Yorum Yaplm
Spor Haberleri
Hzl Menu
Ana Sayfa Gazeteler
Manetleri
Yazarlarmz letiim &
Reklam
YAZARLARIMIZ
Mustafa BAYRAK
zlem ETN
Jale Kazdal
Bayram Ali Kavalc
M.Berberolu
ok Okunanlar
Yeni sistem karar srecini hzlandrr
21 Haziran 2018 Perembe 09:10:00 | 1972 okuma
Rize ay, Japonyada bilinen ve sevilen bir marka
21 Haziran 2018 Perembe 09:34:00 | 380 okuma
Kilit Ta Onarm almalar Sryor
21 Haziran 2018 Perembe 09:36:00 | 364 okuma
Naz, Meslek ve eser haklarmza saygl olun
21 Haziran 2018 Perembe 09:24:00 | 356 okuma
Eitime Destek in Artvinden Mulaya Kotu
21 Haziran 2018 Perembe 09:48:00 | 344 okuma
Doanay Baarl Ebeleri dllendirdi
21 Haziran 2018 Perembe 09:43:00 | 344 okuma
Dou Karadenizde 107 bin 186 ton hamsi avland
21 Haziran 2018 Perembe 09:21:00 | 332 okuma
Rize`de zincirleme kaza: 1 l, 1 yaral
21 Haziran 2018 Perembe 13:46:00 | 308 okuma
Ardanu modern retmenevine kavuuyor
21 Haziran 2018 Perembe 09:40:00 | 308 okuma
Rize kan banda Karadeniz birincisi
21 Haziran 2018 Perembe 09:05:00 | 300 okuma
HAVA DURUMU
RIZE
Anket
Sizce Rize`nin Temel Sorunu Nedir?
ay
Turizm
sizlik
Ovit Tneli

yelik | Reklam | Knye | Sk Kullanlanlara Ekle | Giris Sayfam Yap | Bize Ulan | Site Haritas