• Ana sayfam yap

  • Üye Ol

  • Şifre Talep

  • Künye

  • Reklam

  • İletişim Formu

  • RSS

  • Sitene Ekle

Haberleri Paylaşarak Bilgiyi Anında Arkadaşlarınıza Ulaştırabilirsiniz.
Tarihi Kültürümüz Yaşatılıyor
02 Mayıs 2018 Çarşamba 08:47:00 / 208 Okuma
Rize’nin tarihi mimarisi, yörenin tabiat özellikleri ve doğasına uygun yapılan binalar bugün halen hayatta.

Tarihi kültürümüz olan binalar, dokumacılık ve yöresel yemeklerimiz son yıllarda yaşatılmaya başlandı.

Mustafa BAYRAK

RİZE: Tarihi kültürümüzü çeşitli bölgelerde yaşamaya devam ederken son yıllarda kültürümüzün yaşatılması için yöresel mimariye ağırlık verildi.

KONAKLAR: Yerel mimarının örneklerini birçok yerde görmek mümkün. Günümüzde en açık örnekleri Fındıklı ilçesi Çağlayan Köyü ve Çamlıhemşin ilçesi Konaklar Mahallesi’nde bulunmakta. Bu bölgelerde bulunan tarih kokan mimarı özellikleri, bölge halkını gösteren konaklar; tarihten günümüze yaşatılan birer eser olarak bulunmakta. Son yıllarda hükümetin aldığı karar ile yöresel mimari kamu kurumlarında uygulanmaya başlandı.

SERENDER: Rize tarihine ışık tutan, Rize’nin geçmişte olmazsa olmazlarından olan Serender( Nayla) tarih boyunca insanların kileri, buzdolabı, kışlık yiyeceklerinin saklandığı depo olarak bilinir. Günümüzde halen yüksek kesimlerde kullanımda olan serenderler, 4 ayak üzerinde kurulan tekerlekler üzerine inşa edilmiş olup üzerleri saclar ile kapatılırdı. Fare ve kemirgen hayvanların çıkmasını engellemek, kuş türlerinin ise depo içine girmemesi için ince parmaklıklar ile serenderin belli bölümleri çevrilirdi. Merdiven ile çıkılan depo kısmına ulaşmak için ahşaptan yapılmış olan merdivenlerle çıkılır, insanlar işlerini bitirdikten sonra ise merdiven yükseğe kaldırılarak kedi, fare vb. türdeki hayvanların çıkması engellenirdi. Serenderler’in alt kısmı ise kış aylarında odun kesimi için kullanılırdı. Serenderlerin balkonlarında ise biber, hurma, karayemiş kurusu, mısır kurutulmak üzere asılırdı.

ŞELALELER: Yapısı itibariyle dağlık bir alanda olması nedeniyle sarp kayalardan ve engebeli araziden oluşan Rize’de 10 tane şelale bulunmakta. Bunlar Ağaran Şelalesi, Akirgel, Bulut, Cimil, Çağlayan, Çopanı, Eğvane, Gelintülü, Manle ve Palovit şelalesi turistlerin ilgisini çeken şelalelerden.Bu şelalelerin yanında kurulan bazılar tesisler yerli ve yabancı turistlere hizmet vermekte.

DOKUMACILIK:Rize’nin tarihini yansıtan dokumacılık 100 yıl öncesine dayanır. Yıllar öncesinde bölgede yetiştirilen kendirden elde edilen iplikler ile dokumacılık gelişmiş ve Rize bezi, ( peştamal, dolaylık, entari) gibi çeşitli giyecek elbiseler yapıldı. Dokuma tezgâhlarında yapılan elbiseler vücudun terini çektiği gibi insan sağlığı içinde önemliydi. Dokuma tezgâhlarının son yıllarda yaygın hale getirilmesi ile bazı bölgelerde yöresel ürünler dokunmaya başladı. Gündoğdu Bölgesi’nde kurulan tezgâhlar ile İyidere’de kurulan dokuma tezgâhlarında birçok insan çalışarak yöresel ürünler üretmeye devam ediyor. Rize bezi dokumacılığı ise son yıllarda gelişmeye başladı. Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken yöresel kıyafet ve Rize bezleri yurdun her köşesine olduğu kadar dış ülkelere de gitmekte.

EL SANATLARI:

BAKIRCILIK: El sanatları konusunda maharetli ellere sahip olan Rizeliler; bakırcılık, hasır örme, çorap örme, ağaç işçiliği gibi çeşitli dallarda ustalıklarını ispatladı. Bakır işçiliği bugün daha çok turistlere yönelik yapılmakta. Gerek biçim gerek dövme sanatı açısından komşu illerde ki uygulamalardan farklılık göstermekte. Bakır ince hesaplar ile işlenerek güğüm, kazan ve ibrik gibi çeşitli ürünler üretilir.

Hasır örme:1920’li yıllarda mısır koçanlarının yaprakları alınarak ısıtılıp hasır örücülüğü yapılırdı. Bu hasır örücülüğünde iskemle, sandalye örme işlemleri uygulanırdı. Yine bölgede taze yabani fındıklar kesilerek bunların gövde kabukları çıkartılıp sepet, karnalı ( El sepeti) örmeleri yapılarak pazar yerlerinde satılıp ek gelir elde edilirdi.

 Arazinin engebeli olması nedeniyle pazar yerlerinde satılan ve köylerde yaşlı insanların yaptığı sepetler yük taşımacılığında kullanılırdı. Genelde odun, mısır ve değişik yükler için kullanılan sepetler, şehir alış verişlerinde insanların sırtında semer gibiydi. 1970’li yıllar öncesinde köy kadınlarının semeri olan sepetler bugün turistik amaçlı yapılıp satılmakta.

YEMEK KÜLTÜRÜ: Yemek kültürü zengin olan Rize’de tarih boyunca bir gelenek haline gelen mısır ekmeği, hamsi koli, muhlama, sarma, vurma lahana, pepeçura, enişte lokumu, laz böreği gibi çok sayıda yemek ve tatlı türü bulunmakta. hamsi koli ve hamsiden yapılan hamsili pilav ile birlikte hamsiden çeşitli yiyecekler yapılmakta.

Muhlama ise mısır unu, tereyağı, yöresel deyim ile minci( peynir) ile yapılır. Yörede muhlama çeşitlendirilerek yapılmakta. Laz Bölgesi’nde peynir ve tereyağından yapılan muhlama batı bölgesinde değişmekte.

Vurma Lahana: Karalahana, elle bükülerek doğrandıktan sonra kaynatılır ve içine mısır unu, korkota, iç yağı, tuz, biber ve su katılarak ahşap kepçe ile vurularak ezilir. Katı olana kadar vurulan lahana karıştırılarak muhallebi kıvamına getirilir.

Enişte lokumu: Tarihi olan bir gelenek, geçmişte yeni evli gençler kız tarafına gittiğinde enişte lokumu sunulur. Hamur işi tatlı olarak bilinen enişte lokumu damadın her kaynanaya gidişinde bohça olarak yapılıp damada ikramı olur.

Mısır ekmeği: Yöresel değirmenlerde mısırların öğütülmesi, su ve tuz katılımı ile elle yoğrulan tarihi geçmişi olan pilekilere hamur halinde konmasından sonra üzerine ateş yakılarak yörenin yıllardır yiyeceği olan mısır ekmeği yapılırdı. Günümüzde halen çeşitli restoran ve lokantalarda fırınlarda pişirilerek ikram edilir.

Muhlama: Değişik kültürlere sahip, Pazar, Ardeşen, Fındıklı, Ç.Hemşin ve Hemşin bölgelerinde tereyağının tavaya ısıtılmasının ardından yaylalardan getirilen peynir doğranarak tavaya atılır ve iyice ısıtıldıktan sonra hoş bir tat ile sofralara sunulur. Batı bölgelerinde ise Çayeli, Merkez, İyidere, Derepazarı, Kalkandere ve İkizdere bölgelerinde ise mısır unu, peynir ve tereyağından yapılır.

Turşu Tavası: Yöresel yiyeceklerden olan ve bölgede çeşitli isimlerin verildiği turşu tavası bazı bölgelerde kavrunti olarak bilinmekte. Fasulyelerin salamuradan çıkartılmasının ardından elle sıkılıp içine soğan ve sarımsak katılıp tencerede iyice pişirilmesi ile hoş bir yemek meydana gelir.

Laz böreği: Genelde Rize’nin doğu ilçelerinde tatlı olarak kullanılan ‘laz böreği’ muhallebi, buğday unu, şeker, az tuz, yumurta ve süt karışımından yapılır. Baklava tipinde yufkaların açılmasının ardından tepsiye önce 4 adet yufka serilir, üzerine muhallebi yayılır, 6 adet daha yufka serildikten sonra, tereyağı eritilip üzerine dökülür, kesilip fırına verilir.

Pepeçura: Siyah üzümden yapılır, siyah üzümün ezilerek suyunun alınmasından sonra içine un katılması ile kaynatılır ve ortaya tadı hoş, bir yiyecek çıkar. Genellikte ramazan aylarında iftar sofralarının olmazsa olmaz tatlılarındandır.

YARIN: Rafting ve Kaplıcalar

 

YORUMLAR
Toplam 0 Yorum Yapılmıştır
KATEGORİYE SON EKLENEN HABERLER
Tarihi Konaklar ve Çataldere
18 Mayıs 2018 Cuma 09:06:00 | 440 okuma
Güneysu, Turizm Destinasyonu Oldu
16 Mayıs 2018 Çarşamba 09:01:00 | 452 okuma
Turist Akını Başladı
15 Mayıs 2018 Salı 09:23:00 | 460 okuma
Raftingin Turizme Katkısı
03 Mayıs 2018 Perşembe 09:05:00 | 204 okuma
Tarihi Kültürümüz Yaşatılıyor
02 Mayıs 2018 Çarşamba 08:47:00 | 212 okuma
TARİHİ KÖPRÜLER VE AKARSULARIMIZ
01 Mayıs 2018 Salı 10:15:00 | 428 okuma
Rize Turizmi; Kaplıca ve Camiler
30 Nisan 2018 Pazartesi 09:22:00 | 396 okuma
AYDER DOKUYU BOZDU
28 Nisan 2018 Cumartesi 09:32:00 | 372 okuma
Rize Turizmine Devam Ediyoruz
27 Nisan 2018 Cuma 08:26:00 | 380 okuma
Yaylalara Dikkat!
26 Nisan 2018 Perşembe 09:46:00 | 344 okuma
SON VİDEOLAR
SON GALERİLER
Hızlı Menu
Ana Sayfa Gazeteler
Manşetleri
Yazarlarımız İletişim &
Reklam
YAZARLARIMIZ
Mustafa BAYRAK
Özlem ÇETİN
Jale Kazdal
Bayram Ali Kavalcı
M.Berberoğlu
Çok Okunanlar
AK Parti adayları belli oldu
21 Mayıs 2018 Pazartesi 17:22:00 | 976 okuma
Donmuş Likapalar El Yakıyor
21 Mayıs 2018 Pazartesi 08:46:00 | 560 okuma
Birben, Söz Namustur
21 Mayıs 2018 Pazartesi 08:52:00 | 548 okuma
Engin Dursun ve Eşinden Personele İftar Yemeği
21 Mayıs 2018 Pazartesi 10:29:00 | 536 okuma
Asım Çillioğlu, Çay Konulu Öneri Manifestosu Yayınladı
21 Mayıs 2018 Pazartesi 09:01:00 | 424 okuma
Gazeteciler Geleneği Bozmadı
21 Mayıs 2018 Pazartesi 10:23:00 | 388 okuma
ÇAYKUR, Üreticilerden 87 kilo Beyaz Çay Aldı
21 Mayıs 2018 Pazartesi 08:41:00 | 280 okuma
Çaykur Rizespor U21`in Sezon Karnesi
21 Mayıs 2018 Pazartesi 14:22:00 | 276 okuma
Nisan Ayı Bedelleri Hesapta
21 Mayıs 2018 Pazartesi 12:55:00 | 240 okuma
Artvin`e 50 bin Zeytin Fidanı Dikildi
21 Mayıs 2018 Pazartesi 08:57:00 | 180 okuma
HAVA DURUMU
RIZE
Anket
Sizce Rize`nin Temel Sorunu Nedir?
Çay
Turizm
İşsizlik
Ovit Tüneli

Üyelik | Reklam | Künye | Sık Kullanılanlara Ekle | Giris Sayfam Yap | Bize Ulaşın | Site Haritası